870
79877

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 250,5 x 171 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Ställvis något slitage, smärre fläckar. Fransar saknas.

Jämför "Bruna heden" Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sidan 6.