Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
879
81253

MATTA. "Falurutan blå". Rölakan. 309 x 197 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Komponerad 1952.

Något slitage, fläckar. Senare fransar.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 68.