890A
84737

MATTA. "Portocalli". Tät rya. 309 x 314 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
215 000 SEK

Komponerad 1966.

Tilläggslista

Obetydligt slitage, solkig.

Proveniens

Hotell Anglais, Stockholm.

Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sidorna 80-81.

En "Portokalli"-vävnad första gången utförd till trapphallen i Hotell Anglais, Stockholm.