Madeleine Pyk – en samling F769
912
80251

JOHAN ROHDE, skrivställ, Georg Jensen Köpenhamn 1919.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Svenska importstämplar GAB F, 830/ 1000 silver. Design nr 305, rektangulärt med avfasade hörn, fasetterade bläckhornshållare, på fötter, med genombrutna handtag. Längd 31 cm, vikt 790 gram.

Bläckhorn av glas med obetydliga nagg.