927
68815

PETER BRUCKMANN & SÖHNE, kaffe- och teservis, 4 delar, Heilbronn, Tyskland 1930-tal,

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 200 SEK

800/1000 silver. Nr 12322. Fasetterad form på höga fötter, handtag av trä. Gräddkanna och sockerskål invändigt förgyllda. Kaffekannans höjd 27,5 cm, vikt tillsammans ca 1800 g.

Kaffekannans innerfals med buckla. (4)

Firman grundades år 1805 i Heilbronn, Tyskland. Företaget utbildade smederna själva inom firman. Bruckmann & Söhne utförde arbeten ritade av många av de främsta formgivarna i Tyskland. Peter Bruckmann var Deutscher Werkbunds första
styrelseordförande.