Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
984
69627

HEINRICH WOLLMAN, vas, Orrefors ca 1915.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Överfång med etsad dekor av blommor och blad i grönt och vitt mot matt melerad fond i grått. Blåst av Knut Bergqvist. Signerad i botten Orrefors HW 1750-3-8 samt ORREFORS på livet. Höjd 24 cm.

Något slipad kring mynningen från tillverkningen, monteringskador kring foten.

1750-3-8 = föremålets vikt i gram-färg-tidsåtgång.