Madeleine Pyk – en samling F769
984
69627

HEINRICH WOLLMAN, vas, Orrefors ca 1915.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
475 - 570 EUR
545 - 654 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Överfång med etsad dekor av blommor och blad i grönt och vitt mot matt melerad fond i grått. Blåst av Knut Bergqvist. Signerad i botten Orrefors HW 1750-3-8 samt ORREFORS på livet. Höjd 24 cm.

Något slipad kring mynningen från tillverkningen, monteringskador kring foten.

1750-3-8 = föremålets vikt i gram-färg-tidsåtgång.