Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
985
69291

EDWARD HALD, skål, Orrefors 1924.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stiliserad graverad dekor av fyra fält med olika figurerscener m.m.. Signerad Hald 147 Orrefors 1924. Höjd 13,5 cm, diameter 28,5 cm.

Kantnagg, monogram i botten.

Modellen formgiven år 1920.