1006
88677

EKVINOKTIALRING, av Henry Sneewins (verksam i Holland 1643-61).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Mässing. Graverade städer och deras latituder, bl.a. Stockholm, samt stjärntecken. Märkt "H. Sneewins Fecit Leydae". Diam 11,5 cm.

Skjutmarkör saknas, skador.

H. Sneewing tillhörde en känd familj med tillverkare av nautiska instrument, verksamma i Leiden och Utrecht under 1600-talets andra hälft.