1022
86209

BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, 1800-talets andra fjärdedel. Senempire.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 370 - 5 250 EUR
4 610 - 5 530 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Fyrsidig sockel med lagerkransar och lyror. Räfflat skaft. Höjd 76, höjd inkl. svart skärm 119 cm. (2)

Ursprungligen för gas. Tillverkarens metalletikett saknas.