1030
86135

OLJELAMPA. Frankrike, 1820/30-tal. Senempire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Oval sockel. Räfflat skaft med bladanfang och vädursmaskaron. Skål av opalinglas. Höjd 32 cm.

Skålen gammal men möjligen ej ursprunglig.