Arne Jones E1299
1052
92067

ROCK, siden. Höjd 118 cm. Kina 1800-talets andra hälft.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
8 800 SEK

Brun med rika polykroma broderier i silke, guld- och silvertråd av drakar jagande brinnande pärlan bland moln och pioner. Nedtill heliga berget och vågor. Svart sidenskoning med broderier runt hals och på ärmar. Gult mönstervävt sidenfoder. Bronsknappar.

Svarta sidenskoningen troligen senare. Ställvis något slitage, smutsig, smärre skador.