1065
73655

ANTIK BIDJAR. 280 x 147 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
14 500 SEK
ANTIK BIDJAR. 280 x 147 cm.

Blå botten med polykroma arabeskslingor, stiliserade blommor och närmast yttäckande benvit medaljong med heratimönster. Röd huvudbård med arabesk- och blomrankor. Bred ytterbård med rosor.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, revor, liten lagning. Skadade sidor.

Proveniens

Tandläkare Arvid Arwidsson med mottagning i ett av Kungstornen, Stockholm, på 1930-talet.