1104
91929

SEMIANTIK KUBA-KONAGKEND. 240 x 131,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Mörkbrun botten med polykromt mosaikliknande växtmönster. Smal blå huvudbård med blomrankor.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig. Baksidans kortsidor med klister, långsidorna och en kortsida med trampveck och skador.

Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, planscher sid. 310-315.