1120
92173

SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 274,5 x 163 cm.

Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
785 - 872 EUR
821 - 912 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Lejongul botten med polykroma mytologiska scener i landskap med vattendrag, palats och tält. Bred blekgul huvudbård med blommor, arabesker samt kartuscher med inskriptioner och blommönster.

Ställvis slitage, fläckar. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador.