1131
74219

Philip Andreevich Maliavin

(Ryssland, 1869-1940)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
570 000 SEK

Philip Andreevich Maliavin
(Ryssland, 1869-1940)

"Carl August Wickander",

Signerad Ph. Maliavine och daterad 1936 Villa Calveza. Duk 100 x 81 cm.

Proveniens

Carl August Wickander.

Carl August Wicander (1885-1952) var sonson till grundaren av AB Wicanders korkfabriker, August Wicander. Efter praktik på företagets utländska fabriker, främst i Portugal, startade han flera filialer i Ryssland och lyckades vid revolutionen i
stort sett rädda de ryska
tillgångarna. 1922 blev han VD för koncernen, som även omfattade Forshaga Linoleum AB och AB Alka. Han tog flygcertifikat och startade med eget kapital KSAK Han bodde tidvis i Portugal och avled i Lissabon. Gravsättning skedde i parken vid
Harpsund, som han i sitt testamente lämnade till Svenska staten att nyttjas som rekreationsbostad för statsministern.