1140C
96745

PÅSKÄGG, PALEKH, LACK. RYSSLAND 1800-TALETS SLUT.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
54 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Tvådelat. Fronten med motiv av uppståndelsen, baksidan med motiv av Sta Alexandra. Insidan med inskription på cyrilliska: Från Moskvas gammaltroende blivande präster. Höjd 17,5 cm. Smärre skador och retuscher.