1145
73643

TE- och SOCKERBURK, av Pavel Ameriantiyev, Moskva 1899-1908.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
82 000 SEK

Invändigt förgyllda. Kvadratiska med välvt lock. Heltäckande niellodekor av blomslingor och stadsvyer med bl a. Kreml och Petrskyrkan. Höjd 12 resp 9 cm.

Slitage.