1145
73643

TE- och SOCKERBURK, av Pavel Ameriantiyev, Moskva 1899-1908.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
82 000 SEK

Invändigt förgyllda. Kvadratiska med välvt lock. Heltäckande niellodekor av blomslingor och stadsvyer med bl a. Kreml och Petrskyrkan. Höjd 12 resp 9 cm.

Slitage.