1168
86297

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets mitt.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
67 000 SEK

Förgylld brons och fanerad med malakit. Sockel flankerad av soldater i rustning. Krönande härförare till häst. Urverk märkt "L&B" samt "L.s Japy Fils Médailles d'argent 1844 1849" (Louis Japy i Paris, mottog silvermedalj 1849). Längd 40, höjd 58 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Malakitfaner med skador, lagningar.

Proveniens

Enligt medföljande pappersanteckning skänktes bordspendylen av den ryska kejsarinnan i början av 1900-talet till en finsk hovdam. Den ärvdes av minister Erkko som efter finska inbördeskriget i början av 1920-talet skänkte den till Grosshandlare Wilhelm Harbeck som tack för omfattande hjälp. Därefter i arv.