1226
73665

PRAKTURNA, keramik. 1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
PRAKTURNA, keramik. 1800-tal.

Balusterformad på fot. Volutformade hänklar. Blåvit, delvis förgylld, dekor av ymnighetshorn, drakar och ansiktsmaskaroner. Höjd 119 cm.

Skador, lagningar.

Tilläggslista

Jämför liknande modell med dekor av J.F. Höckert som presenterades i Gustafsbergs monter på världsutställningen i Paris 1867, se Helena Dahlbäck Lutteman, "Svenskt porslin - Fajans, porslin och flintgods 1700-1900", Lund 1980, sid 139, 179. Liknande något mindre modell med annan dekor finns i Gustavsbergs museum.