1236
95319

SERVIS, 104 delar, porslin. Meissen, omkring 1900.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 30 tallrikar (diam 24,5 cm), 18 tallrikar (diam 22,5 cm), 18 assietter (diam 19 cm), 18 sopptallrikar (diam 22 cm), två ovala serveringsfat (l 22,5 cm), två ovala uppläggningsfat (längd 34 cm), runt serveringsfat (1700-tal, diam 38 cm), två ovala karotter med lock, två såsbåtar på fat, tre halvmåneformade fat, rund grönsaksterrin med lock, fyra kryddkar, två lövformade fat och ett lock. Målad polykrom dekor.

Obet nagg. (104)

Proveniens

Bought at Christie´s, lot 237, October 17th 1996. The Coke Collection from Jenkyn Place.