1244
81413

VINKYLARE, porslin. Berlin, 1825.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rik förgylld och ciselerad dekor, målad polykrom dekor av blomstergirlander och medaljonger med motiv från "Die FriedrichsBrücke in Berlin" respektive "Das Mänzgebäude in Berlin". Höjd 19,6 cm, längd 22,5 cm.

Proveniens

Prinsessan Wilhelmina Lovisa av Preussen g.m. Prins Fredr. Wilh. Carl av Nederländerna, därefter till Prinsessan Maria av Nederländerna (syster till Karl XV:s gemål Lovisa) g.m. Prins Wilhelm av Wied, arv till Prins Victor av Wied,
därigen arv till Eva Hamilton, Stockholm.

Refinement & Elegance; early Nineteenth-Century Royal porcelain from the Twinigth Collection, New York. Hirmer Verlag, Munich.