Märkta med Sèvres-märke samt 9, troligen för Mereaud le jeune, Pierre-Joachim-Marie. Målad polykrom och förgylld dekor mot blå fond av herdescener respektive kartuscher med instrument samt pilar och pilkoger. Höjd 26,5 cm.
Lockknopparna med nagg. (2)
Savill, Rosaylind; Wallace Collection, Catalogue of Sèvres Porcelain I, page 127.