125
75115

Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 500 - 21 900 EUR
18 200 - 22 800 USD
Klubbat pris
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

Bågskjutande amoriner

Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1885. Duk uppklistrad på pannå 129 x 82 cm.

Proveniens

Tidigare i sångerskan och pianisten Fru M. Menzius-Elmblads samlingar (i gåva av konstnären 1885).

Maria Görts, "Julius Kronberg: hans konst och konstnärsskap 1875-1889", examensarbete för påbyggnadskurs i konstvetenskap vid Stockholms universitet, 1985, omnämnd sid 19.

Replik nr. 5. Utförd i Rom 1885.

Den första versionen målade Julius Kronberg i Dresden 1876 eller 1877.

Därpå målade han sammanlagt fem repliker.

Replik nr 1 målades samma år i München.
Replik nr 2 i Rom 1881, ursprunglig ägare var Herr Cavalli i Göteborg, sedermera i Göteborgs Konstmuseum.
Replik nr 3 i Rom 1881, ursprunglig ägare var Fru J. Fr Dickson, Göteborg, sedermera i Nationalmuseum, Stockholm.
Replik nr 4 i Rom 1883, denna gång i akvarell, ursprungligen ägd av Mr Wurtz, dåvarande sekreterare vid amerikanska legationen i Rom.

Amoriner intar en särställning som det vanligast förekommande mytologiska motivet i Kronbergs produktion. Ofta som en del av större kompositioner men även som separata självständiga motiv. Förebilderna torde stå att finna i Rubens och Tizians putti där kopplingarna är starka till, framförallt, den förstnämnde nederländske mästarens putti och deras rosiga knubbighet. Dock använde sig Kronberg även av fotografier av de egna barnen i sin strävan efter en större naturlighet. Kronbergs samtid tjusades av den charm, lekfullhet och oskuldsfullhet som präglade dessa motiv och ännu i vår tid är det svårt att inte känna varmt för motivens charm så som den frambärs av Kronbergs tekniska hantverksskicklighet samt säkra färgkänsla.