1292
73801

BUDDHA, brons. Thailand, 17/1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Stående Buddha med vänstra handen i Abhaya muddra. Höjd 30,5 cm.

Skador, saknar fötter.

Proveniens

Inköpt i NK:s konsthandel 1966.