1308
94757

VIKSKÄRM, sex delar, tusch och akvarell på papper. Okänd Japansk konstnär, troligen 1600-tal.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sexdelad skärm återgivande krigsscener mellan kineser och koreaner. Skärmens mått 174 x 374 cm . Motivets mått 155,5 x 356 cm.

Skador.

Proveniens

Ambassadör Gustaf Wallenbergs (1863-1939) samling. Samlingen inköptes 1906-1918 Wallenberg var envoyé i Tokyo (från 1907 också ackrediterad i Peking).

The pair to this screen was donated by Mr Wallenberg to Östasiatiska Museet in Stockholm.