1310
81569

BORD, ett par, rödlackerat trä. Qing dynastin 1700/1800-tal.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rektangulära på svängda bladornerade ben. Genombruten profilerad sarg. Ristad och målad dekor i svart och brunt av fågelpar, pioner och magnoliaträd. Längd 103, bredd 71, höjd 71 cm.

Krackelyr, en skiva med torkspricka. (2)

Tilläggslista

One leg with renovation. Crazed, top´s cracked due to dryness of the material. Both tables slightly bleached and with wear.

Proveniens

Emil Hultmarks samling.