1327
74479

FAT, porslin. Ming dynastin, med Jiajings sex karaktärers märke och period (1522-66).

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
300 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Mitten med dekor i wucaifärger av pioner vid trädgårdsklippa, på brättet femkloade drakar inom reserver. Mått 17,9 x 17,9 cm.

Obet nagg.

Proveniens

Christie's New York, September 16th 1998. Lot no 364, Catalogue no 8966.

Compare a similar dish in the British Museum, illustrated in Oriental Ceramics, The World's Great Collections, Tokyo 1981.