Balusterformad, ljust turkosfärgad junliknande opak glasyr med svag krackelyr.
Krackelyr. Locket lagat.
Ur Ivan Traugotts samling, inventarienummer 947.
Inköpt hos Hecht, Berlin, maj 1918.
Kinesiska utställningen på Nationalmuseum 1928, nr 408,"Guangdongvara, 1700-talet".