1378
73521

TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
62 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger av figur i landskap mot marmorerad grund. Frånsidan med inskription. Längd 19, höjd 14 cm.

Locket med glasyrnagg.

Proveniens

Rune & Marja Wiréns samling.