1384
91167

VINKYLARE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Oval med krenelering, dekor i famille rosefärger av växter och antikviteter. Längd 51, bredd 43 cm.

Skador, lagningar.

Compare Howard & Ayers, "China for the West", vol I, p 116. Another wine cooler of the same model as this was sold at Bukowskis sale 534, November 2004, lot 1542.

Efter engelsk silvermodell, aktuell från 1683. Används för att kyla vin, denna stora för så många som åtta flaskor. En i varje krenelering.