1434
94755

VIKSKÄRM, åtta delar, porslin och trä. Qing dynastin, omkring 1800.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 910 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger av figurscener. Mått 100 x 58 cm.

Ej ihopsatt, några delar lite lösa, slitage.

Proveniens

Ambassadör Gustaf Wallenbergs (1863-1939) samling. Samlingen inköptes 1906-1918 då Wallenberg var envoyé i Tokyo (från 1907 också ackrediterad i Peking).