145
90457

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
57 000 SEK
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Utsikt över Kalix älv"

Signerad Otto Hesselbom och daterad 1893. Duk 80,5 x 134,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Axel Hambergs samlingar, Djursholm (inköpt på Theodor Blanchs Konstsalong i Stockholm år 1908 för 800 kr).

Peter Lidman & Tommy Löfgren, "Ars longa, vita brevis -Konsten är lång, livet är kort. Otto Hesselbom 1848-1913", 1999, avbildad helsida i färg sid 137.

Från gården Udden i Näsbyn. Bakom buskaget syns ångbåtsbryggan, där en Knubbkista ligger förtöjd. Till höger ute i älven syns öarna Stor-Fisket och till vänster Lill-Fisket. Rakt fram Kalix älv och ut mot bottenviken ligger sågverken Båtskärsnäs, Karlsborg, Axelsvik och Nyborg.