169
87741

Tore Strindberg

(Sverige, 1882-1968)
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 210 - 7 100 EUR
6 480 - 7 410 USD
Klubbat pris
67 000 SEK

Tore Strindberg
(Sverige, 1882-1968)

Rysslands angrepp på Stockholm 1719 (Det svenska lejonet försvarar Stockholm mot den dubbelhövdade ryska örnens anfall)

Signerad Tore Strindberg sculp. Gjutarstämplar Sthlms Konstgjuteri fud. Patinerad metall. Höjd 73, diam 89 cm. Skrift på basens kant: "Under ryssarnas vilda härjningar utefter det utmattade Sveriges ostkust gjordes ett huvudangrepp mot Stockholm vilket härstädes lyckligen avvärjdes, anno 1719 13-20 augusti, kanonkulan funnen på Trolludden minner om denna händelse".

Tilläggslista

Korrekt utrop SEK 70.000-80.000. Correct estimate € 6.700-7.650.

Sockel medföljer. / Base included.

Formgivare

Tore Strindberg var en svensk skulptör och medaljgravör. Han studerade hos medaljgravören professor Adolf Lindberg, på Konstakademien och i Frankrike. Tore Strindberg var kusin till August Strindberg. Hans stil är typisk för det klassicerande 20-talet med graciös elegans. Ett av hans mest kända verk är "Croqus", en naken flicka i Stadshusträdgården i Stockholm.