Madeleine Pyk – en samling F769
202A
97557

Frithjof Smith-Hald

(Norge, 1846-1903)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
19 000 - 23 700 EUR
21 800 - 27 300 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Frithjof Smith-Hald
(Norge, 1846-1903)

"D'apres Pluie"

Signerad Smith-Hald. Duk 124 x 174 cm.

Tilläggslista

Bukowski Auktioner, auktion 341, 6-8 april 1949, kat nr 160, avbildad plansch 18.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Ådö, Uppland.

Parissalongen, okänt år.