257C
96929

Johan Gustaf Sandberg

(Sverige, 1782-1854)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Gustaf Sandberg
(Sverige, 1782-1854)

"Prosten, riksdagsmannen och författaren, greve Fredrik Bogislaus von Schwerin" (1764-1834)

Signerad Sandberg och daterad 1826. Pannå 23 x 19 cm. Bronserad originalram.

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, jfr sid 905.

Porträttet utgör förlagan till Sandbergs kända porträtt av Fredrik Bogislaus von Schwerin i hans "Galleri af utmärkta svensk lärde, vitterhetsidkare och konstnärer från Gustaf I:s tid till närvarande tid målade eller ritade av J.G. Sandberg, lithograferade af J.E. Cardn", Stockholm 1835-42, pl 76.

Porträttet finns i ett flertal kopior samt en replik i Gripsholmssamlingarna (SPA: 1987:1308)

Formgivare

Johan Gustaf Sandberg var en svensk bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Sandberg och hans konstnärskollegor var missnöjda med akademiens undervisning och startade därför ”Sällskapet för konststudium” år 1814 samt en privat övningsskola där det var tillåtet att teckna efter nakenmodell vilket ej förekom vid akademien. Motviljan mot akademien ledde fram till bildandet av det ”Götiska förbundet” 1817 vars utställningar Sandberg deltog i. Senare var Sandberg dock professor och direktör vid akademien. Han var påverkad av den götiska riktningen och målade åtskilliga arbeten med motiv ur nordisk mytologi och svensk historia. Sandberg fortsatte i sitt skapande traditionen som bland annat Elias Martin och Pehr Hilleström inrättat med gustavianska folklivsskildringar och götiska motiv. Bland Sandbergs främsta verk märks kalkmålningar föreställande Gustav Vasa i Uppsala domkyrka.