259
87637

Alexander Lauréus

(Finland, 1783-1823)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Alexander Lauréus
(Finland, 1783-1823)

Seglatsen

Signerad A: Lauréus och daterad 1811. Uppfodrad duk 38,5 x 31 cm. Samtida bronserad ram.

Torsten Stjernschantz, "Alexander Lauréus - en konsthistorisk studie", 1911, troligen identisk med kat nr 110, "En seglande båt i storm", 1811.