74069

Anton Genberg

(Sverige, 1862-1939)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Anton Genberg
(Sverige, 1862-1939)

Motiv från Gréz

Signerad A. Genberg. Gréz. Utförd på 1880-talet. Duk 80 x 63 cm.

Tilläggslista

Målningen troligtvis identisk med "Vårlandskap, Grèz", utställd på Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 133 (ägare fru Anna Engström).

Proveniens

Tidigare i Fru Anna Engströms samlingar.

Formgivare