37
90503

Carl Trägårdh

(Sverige, 1861-1899)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
Carl Trägårdh
(Sverige, 1861-1899)

Landskap med sädesskylar

Signerad C. Trägårdh. Duk 42 x 55 cm.

Tilläggslista

Tidigare i Fru Göthilda Lidmans samlingar, Vännäs.
Lennart Hagerf, "Carl Trägårdh -En svensk impressionist", 1946, avbildad helsida sid 110 samt upptagen i katalogdelen sid 115 som kat nr 96.

Proveniens

Formgivare

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt på museer i Frankrike.