392A
97085

Wilhelm von Wright

(Finland, 1810-1887)
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 410 - 1 590 EUR
1 470 - 1 660 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Wilhelm von Wright
(Finland, 1810-1887)

Lemmel

Signerad W v W och daterad Haminalaks 1834. Blyerts, tusch och akvarell 21 x 27 cm.

Proveniens

A Fabritius.

Formgivare

Wilhelm von Wright var en finlandssvensk bildkonstnär född nära Kuopio. Bror till Magnus von Wright och Ferdinand von Wright. Bröderna har tillsammans bland annat skapat planschverket Svenska fåglar med naturtrogna avbildningar.