423
91759

Giovanni Battista Piranesi

(Italien, 1720-1778)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Giovanni Battista Piranesi
(Italien, 1720-1778)

"Antichità d'Albano e di Castel Gandolfo descritte ed incise da Giovambatista Piranesi"/"Descrizione e disegno dell'emissario del Lago Albano di Gio Batista Piranesi"

Samling om 27 etsningar (15 + 12), 1762. Inbundna (folio 56 x 40 cm).

Smärre skador, fläckar.

Formgivare

Giovanni Battista Piranesi, Giambattista ibland kallad, var en italiensk konstnär, gravör och arkitekt. Han är känd för sina etsningar föreställande Roms ruiner, fantasistäder och fängelser. Kompositionerna har ofta starka kontraster mellan ljus och mörker. Piranesis son Francesco fullbordade och gav ut många av faderns verk efter dennes död.