461
91581

MJÖLKKANNA, av Lars Boye, Stockholm 1778. Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Invändigt förgylld. På tre bladfötter med blomanfang. Rakt handtag av ebenholts med benknopp. Höjd 9 cm.

Lagning vid handtagets fäste. Sannolikt ursprungligen med lock.