492
92183

KANDELABRAR, ett par, silver, Häberlein, Nürnberg 1799-1803, samt Carl Friedrich Schönberg, efter 1820. Vikt 1300g.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris

Fyra ljusarmar. Uppåt avsmalnande kannelerade skaft på kvadratisk fot. Kannelerad ljuspipa med kubformat mittparti. Mittornament i form av en dubbel tulpan av klippt silverplåt.
Underdelarna av en medlem av guldsmedsfamiljen Häberlein. Löstagbara överdelar av Carl Friedrich Schönberg, med svängda släta ljusarmar. H 35.

Slitage. Repor.