Madeleine Pyk – en samling F769
498C
96935

BÄGARE med LOCK, av Jacob Stabenau, Riga 1712-1724(-29).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Delvis förgylld. Slät, på kälad fot med sneda godroner. Livet med graverad vapenkartusch med initialer TSM. Locket med sneda godroner och kulknopp. Höjd 21 cm, vikt 458,8 g.

På baksidan senare graverat vapen. Lagning vid fotens fäste.