52
87533

Fanny Hjelm

(Sverige, 1858-1944)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Fanny Hjelm
(Sverige, 1858-1944)

Blomsterstilleben

Signerad Fanny Hjelm och daterad 1924. Pannå 33 x 43 cm.

Formgivare

Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.