68
73875

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Nätutläggning på Ringsjön"

Signerad G Rydberg och daterad 1914. Duk 27,5 x 41,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Direktör L. W. Malmquists samlingar, Malmö.
Familjen Gorthon, Helsingborg.

Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustav Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1925, upptagen som kat nr 655, sid 118.