782
82677

SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerad med amarant, jakaranda och rot. Beslag av förgylld mässing. Upptill sju små lådor bakom klaff. Undertill två lådor. Längd 88, bredd 49, höjd 100 cm.

Fanerlagningar, senare lås, två små lådor senare.