783
75475

SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny. Beslag och lister av mässing. Skiva av vit marmor. Upptill tio små lådor och skåpdörr bakom klaff. Nedtill tre lådor. Längd 96, bredd 56, höjd 116 cm. Nycklar medföljer. Nyckel finns.

Lösa lister medföljer. Torksprickor.

Proveniens

Samuel Owens (1774-1854) dotter Mary Ann, därefter i arv.