815
74275

FÄLLBORD, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Fanerat med alrot. Närmast kvadratisk skiva.Tredelad balusterfot. Med Eskilstuna Fristads stämpel. Signerad C.HOLLST. 80,5x81,5, höjd 73,5 cm.

Fot med lagning, något maskstungna fotavslutningar.